گل و گیاه

گیاهان تصفیه کننده هوا – 25 گیاه جادویی برای پاکسازی محیط

شهرنشینی ، دارای محاسن و معایب زیادی هستش از جمله آلودگی هوا. تمام افرادی که در شهر های بزرگ ایران سکونت دارند با پدیده آلودگی آشنایی کامل دارند . این روزها نام سمومی مانند مونوکسید کربن و دی اکسید گوگرد ( ناشی از سوزاندن مازوت ) ، بنزن، فرمالدهید و … را زیاد می شنویم اما  این سموم در محیط زندگی ما نیز  وجود دارد که با چشم هم دیده نمی‌شوند و بسیار خطرناک هستند.در محیطهای بسته موادی مانند فرمالدئیدها،بخار آمونیاک، تری کلرو اتیلن TCE، مونواکسید کربن، بنزن و … وجود دارد که ناخودآگاه وارد زندگی ما شده اند و ما آنهارا استنشاق می کنیم .

در این مقاله تصمیم داریم با گردآوری پژوهش های انجام شده در سراسر دنیا از جمله تحقیقات هوای پاک ناسا ، بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا  ( گیاهان هایپراکیمولاتور ) را که  با فضای داخلی منزل سازگاری دارند و رنگ و زیبایی خاصی به خانه‌هایتان می‌آورند، به شما معرفی می‌کنیم

طبق تحقیقات ، آلودگی­های محیط­ هایی مانند خانه یا محل کار می­تواند تا پنج برابر بیشتر از محیط بیرون منزل باشد. پس لازم است در جهت کاهش خطرات آلودگی هوا، اقداماتی صورت بگیرد . تحقیقات در مرکز ناسا نشان داده است که گیاهان تصفیه کننده هوا  میتوانند تاثیر قابل توجهی در بهبود کیفیت هوای منازل و محیط های اداری داشته باشند. این  گیاهان حتی می‌توانند در محافظت انسان ها از سموم شیمیایی مانند فرمالدهید ، آمونیاک و بنزن نیز موثر باشند.

شما همچنین میتوانید مقاله گیاهان سمی آپارتمانی و همچنین انواع درختچه های آپارتمانی را نیز در داخل سایت مطالعه بفرمایید.

 

گیاهان تصفیه کننده هوا :

 

1. سانسِوِریا (گیاه ماری) (Snake Plant)

گیاه سانسوریا
گیاه سانسوریا

 

سانسوریا که به گیاه ماری (Snake Plant) نیز شناخته می‌شود، یکی از بهترین گیاهان تصفیه‌کننده‌ی فرمالدئید است. فرمالدئید در مواد تمیزکننده، دستمال توالت، دستمال کاغذی و محصولات بهداشت فردی استفاده می‌شود . این گیاه پرآب است که تا ۲ متر جای رشد دارد . سانسوریا  بسیار مقاوم بوده و تقریبا با هر شرایطی به حیات خود ادامه می‌دهد . سانسوریا، از دسته گیاهان کم توقع محسوب می‌شود؛ چون گیاهی کم آب به شمار می‌آید و از طرفی، محیط کم نور را تحمل می‌کند. این گیاه میانه خوبی با رطوبت زیاد ندارد؛ پس حواس‌تان باشد آن را زیاد آبیاری نکنید.

(برخلاف بیشتر گیاهان که شب‌ها اکسیژن جذب و دی‌اکسیدکربن تولید می‌کنند). هم‌اتاقی‌شدن با این گیاه باعث می‌شود شب‌ها اکسیژن بیشتری نصیب‌تان بشود.

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید، تری‌کلرواتلین، بنزن و زایلین.

 

2. پوتوس (Pothos)

گیاه پوتوس

پوتوس (Pothos) یا «Devil’s Ivy» یک گیاه زیبا و مقاوم است که  به دلیل رشد خوب ، نگهداری و تکثیر آسان یکی از محبوب‌ترین گیاهان تصفیه کننده  ی هوا به شمار می آید

پوتوس با پیچک‌های آبشاری‌اش، به خانه‌ شما زیبایی بسیاری می‌بخشد. این گیاه در آب، گلدان و سبدهای آویزان رشد می‌کند. مقاومت این گیاه بسیار زیاد است.

سم‌هایی که از بین می‌برد: زایلین، بنزن، فرمالدهید و تری‌کلرواتلین

 

3. نخل ققنوس «Dwarf Date Palm»

نخل ققنوس

نخل ققنوس که با نام‌های «Dwarf Date Palm» و «Pygmy palms» نیز شناخته می‌شود، درخت‌هایی کوتاه از خانواده نخل هستند.این گیاه  علاوه بر زیبایی جزو گیاهانی است که کمک می کند تا فضای خانه و محیط کار شما از آلودگی ها پاک شود،این نخل بومی جنوب شرقی آسیا،شمال لائوس و شمال ویتنام است رشد آنها در سایه و آفتاب غیرمستقیم امکان‌پذیر است. بلندی این گیاه به ۱۸۰ تا ۳۰۰ سانتی‌متری می‌رسد و ریشه آن نیز تا حدود ۱۸۰ سانتی‌متر رشد خواهد کرد.

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید و زایلین.

 

4. گیاه عنکبوتی یا گندمی (Spider Plant)

گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی (Spider Plant) یا «Chlorophytum comosum» یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده  هو است و رونده و بومی جنوب آفریقا میباشد. این گیاه در نور غیرمستقیم رشد می‌کند و تقریبا در هر محیطی دوام می‌آود. گیاه عنکبوتی در دمای ۲ درجه هم از خود مقاومت نشان می‌دهد. گیاه مادر، ساقه‌های بلند و رونده‌ای تولید می‌کند که دسته‌های کوچک برگ دارد و به‌راحتی می‌توان آن را تکثیر کرد.

درختچه های آپارتمانی زیبا ؛ معرفی 12 درختچه زیبا و منحصر به فرد

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید و زایلین.

 

5. فیکوس (Ficus elastic)

گیاه فیکوس

این گیاه زیبا و  همیشه‌سبز در اصل از هند می‌آید و گیاه مقاومی است که عاشق روشنایی و نور فیلترشده است . آبیاری هفتگی در تابستان و آبیاری دو هفته یک بار در زمستان است. فیکوس (Ficus elastic) یا   «Rubber plants» قابلیت رشد در گلدان‌های کوچک یا بزرگ در خانه را دارد. فیکوس از دسته گیاهان تولید کننده اکسیژن می باشد  این گیاه برگ های چرمی بسیار زیبایی دارد که می توانند رنگ های مختلفی مانند سبز، مشکی، ابلق صورتی و … داشته باشند که هر مدل آن زیبایی خاص خود را دارد. حتی می‌توان فیکوس را مستقیم در باغچه کاشت.

سم‌هایی که از بین می‌برد: زایلین، بنزن، فرمالدهید و تری‌کلرواتلین.

 

 

6. گل چمچه‌ای یا اسپاتی فیلوم «Spathiphyllum»

 

اسپاتی فیلوم

یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوا گل چمچه‌ای از خانواده گل شیپوریان و زیستگاه آن آمریکای جنوبی می‌باشد که با نام «Spathiphyllum» نیز شناخته می‌شود. این گیاهان به مراقبت زیادی نیاز ندارند. برگ‌های این گیاه،کشیده و به رنگ سبز تیره، براق و نیزه مانند است  . برگ‌های درخشان سبز آنها در نور کم نیز به هر خانه‌ای زیبایی و جلا می‌بخشد. هفته‌ای یک‌بار آنها را آبیاری کنید. می‌توانید در فصل بهار از این گیاه تکثیر کنید.

سم‌هایی که از بین می‌برد: بنزن، کربن مونوکسید، فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و زایلین.

 

7. گل داوودی (Chrysanthemums)

گل داوودی

از دیگر گیاهان زیبای تصفیه کننده هوا ، می‌توان به گل داوودی (Chrysanthemums) اشاره کرد. گل داوودی از هوای تازه، نور غیرمستقیم خورشید و آبیاری با آب گرم لذت می‌برد. فراموش نکنید که به خشک بودن خاک در میان فواصل آبیاری توجه کنید.

سم‌هایی که از بین می‌برد: بنزن، فرمالدئید، زایلن، آمونیاک و تولوئن

توجه : این گیاه سمی است بنابراین مواظب حیوانات خانگی و کودکان باشید.

 

8 . سرخس برگ شمشیری

 

گیاه سرخس

یکی از بهترین و محبوب ترین گیاهان تصفیه کننده هوا، سرخس برگ شمشیری (Boston Fern یا Nephrolepis Exaltata) است. این گیاه در محیط مرطوب رشد می‌کند و به رطوبت مدام نیاز دارد.گیاه سرخس رطوبت‌ساز است و هوای خشک را که برای پوست مضر است از بین می‌برد. با مرطوب‌کردن منظم برگ‌ها و خاک‌شان و قرار دادن آن نزدیک پنجره، بالکن یا پاسیو و نور غیرمستقیم، گیاهی سرحال خواهید داشت. در فصل زمستان، برگ‌ها را حدود ۵ سانتی‌متر کوتاه کنید تا گیاه‌تان جانی دوباره بگیرد و در ماه‌های گرم‌تر رشد بهتری داشته باشد.

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید و زایلین.

 

9. فیلودندرون (Philodendron)

فیلودندرون

 

فیلودندرون (Philodendron) شکل‌قلبی، گیاهی جذاب برای محیط‌های داخلی است. زادگاه اصلی فیلودندرون مناطق گرمسیری بوده است .  نگهداری از فیلو کار آسانی است و تنها به مقدار مناسبی آب و نور غیرمستقیم نیاز دارد.

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید.

 

10. نخل هندی یا آرکا ( Areca palms )

از گیاهان عالی برای تصفیه کننده هوا که مناسب فضاهای بزرگ است می‌توان به نخل آرکا (Areca palms یا Chrysalidocarpus lutescens) اشاره کرد. این نخل از گیاهان تصفیه کننده هواست که برای سگ و گربه هم غیرسمی است. آرکا در تابستان تقریبا به آبیاری زیادی نیاز دارد (چند بار در هفته) اما در زمستان این‌طور نیست.

سم‌هایی که از بین می‌برد: بنزن، کربن مونوکسید، فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و زایلین.

 

11. فیکوس بنجامین (Ficus Benjamina)

 

فیکوس بنجامین

یکی دیگر از گیاهان بسیار زیبا که خاصیت تصفیه کننده هوا دارد و  اصالت آن به جنوب شرق آسیا بازمی‌گردد، فیکوس بنجامین (Ficus Benjamina) است. این گیاه هم می‌تواند بین ۶۰ سانتی‌متر تا ۳ متر رشد کند. مثل بسیاری از گیاهان تصفیه کننده هوا، فیکوس بنجامین هم عاشق نور غیرمستقیم و آبیاری هفتگی است. اجازه دهید خاک گیاه بین فواصل آبیاری کاملا خشک شود.

انواع خاک گلدان؛ خاک مناسب برای انواع گیاهان خانگی

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و بنزن.

 

12. آلوئه‌ورا ( Aloe vera )

آلوئه‌ورا دارای خواص بسیار زیادی می باشد و در صنعت داروسازی فراورده های بسیاری از این گیاه ساخته می شود . آلوئه‌ورا دارای خاصیت ضدالتهابی‌ است و  برای درمان زخم و درمان آفتاب سوختگی استفاده می شود.  آلوئه‌ورا هم جزو گیاهان تصفیه کننده هوا قرار می‌گیرد. این گیاه در دمای گرم و اتاق با نور مناسب رشد می‌کند. زمانی که لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های آن ظاهر شود، به معنی بالا بودن مواد شیمیایی مضر در فضا است.

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید.

 

13. دراسینا درمنسیس (Dracaena Deremensis)

دراسینا (Dracaena Deremensis) گیاهی بومی افریقا و مناطق گرمسیری است و می‌تواند تا بیش از ۴ متر رشد کند که آن را مناسب فضاهای بزرگ می‌کند. این گیاه عاشق نور غیرمستقیم است و به‌هیچ‌وجه نباید در برابر نور مستقیم خورشید قرار داده شود. در ماه‌های گرم، هفته‌ای یک‌بار به آن آب دهید و برای جلوگیری از فاسد شدن ریشه، فاصلهٔ آبیاری در زمستان را بیشتر کنید.

سم‌هایی که از بین می‌برد: زایلین، تری‌کلرواتلین و فرمالدهید.

 

14. درخت آناناس

گلدان آناناس

در تحقیقات جدید ناسا م، مشخص شده که درخت آناناس با خروپف مقابله می‌کند. درخت آناناس خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا را ندارد، اما ناسا ادعا می‌کند که این گیاه توانایی تولید اکسیژن دارد و کیفیت هوا را در شب‌ها بالا می‌برد که باعث افزایش کیفیت خواب و از بین‌ رفتن خروپف می‌شود. این گیاه سرسخت با آب کم هم دوام می‌آورد. فراموش نکنید که درخت آناناس رابطه خوبی با سرما ندارد.

 

۱۵. پاپیتال

پاپیتال

ناسا می‌گوید که پاپیتال گیاه شماره یک در میان گیاهان تصفیه کننده هوا مناسب با شرایط خانه قرار می‌گیرد .احتمالا گیاه پاپیتال (English ivy) یا گیاه «عشقه معمولی» را به‌صورت رونده روی دیوارها و درخت‌ها دیده‌اید. . آنها در گلدان‌های کوچک هم بزرگ می‌شوند و دوست دارند در دسته‌های شلوغ رشد کنند. پاپیتال در سبدهای آویزان بسیار زیبا خواهد بود و شما با چیدن چند شاخه و قرار دادنش در آب، می‌توانید به‌راحتی آن را تکثیر کنید.

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید و بنزن.

 

16. نخل راپیس (Rhapis excelsa)

نخل راپیس

یکی از گیاهان مناسب  تصفیه کننده هوا،  نخل راپیس (Rhapis excelsa) خواهد بود که «Lady Palm» نیز نام دارد. این گیاه به‌خوبی هوا را تمیز می‌کند. برخلاف باور عمومی، نخل راپیس هوای خنک بین ۱۵ تا ۲۳ درجه را ترجیح می‌دهد.

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید، آمونیاک و زایلین.

 

17. آنتوريوم یا درفش‌گیاه

آنتوريوم

درفش‌گیاه (آنتوريوم آندرانوم Anthurium andraeanum یا Flamingo Lily) از خانوادهٔ شیپوری، یکی از گیاهان تصفیه کننده هواست که با گل‌هایش، رنگ و جلوه‌ای خاص به فضای خانه می‌آورد. این گیاه تقریبا ۳۰۰ روز از سال را گل دارد. درفش‌گیاه عاشق نور غیرمستقیم است و به یک یا دو بار آبیاری در هفته نیاز دارد. فضای مرطوب مثل حمام یا آشپزخانه برای این گیاه مناسب‌تر است.

 

۱۸. آگلونما (Aglaonema)

گیاه آگلونما (Aglaonema) که با نام «Chinese Evergreen» نیز شناخته می‌شود، گونه‌های  متنوعی دارد و نگهداری آن بسیار ساده است. آنها با هر شرایطی سازگار هستند، اما زمانی که در خاک با آبکشی مناسب، هوای مرطوب و نور کم تا متوسط قرار بگیرند، رشد بهتری خواهند داشت. توصیه می‌شود که آگلونما را دو بار در سال با خاک و کود مناسب تقویت کنید.

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید و زایلین.

 

۱۹. سرخس

گیاه سرخس

سرخس (Nephrolepis obliterata) یا «Kimberly Queen Fern»، گیاه بومی استرالیا است و  در فضای باز رشد مناسبی خواهد داشت، اما برای نگهداری در خانه هم گزینه مناسبی خواهد بود. سرخس نیز یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هواست. این گیاه نیازی به هرس ندارد، اما از آب دادن آن به میزان مناسب غافل نشوید. بهتر است به‌طور مرتب و در ماه‌های گرم سال، خاک آن را تقویت کنید.

روش نگهداری و تکثیر گیاه دیفن باخیا

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید و بنزن.

 

۲۰. نخل بامبو (Bamboo Palm)

نخل بامبو

 

نخل بامبو  یا شامادورا (Chamaedorea) رشد زیادی خواهد داشت. نخل بامبو مانند فیلتر هوا عمل می‌کند. این گیاه از معدود گیاهان تصفیه کننده هواست که رابطه خوبی با حیوانات خانگی دارد و عاشق نور خورشید است.

سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و بنزن.

 

21. ژربرا ( Chrysanthemum )

 

ژربرا گیاه تصفیه کننده هوا

ژربرا دارای تنوع زیادی در رنگ است و  از زیباترین گیاهان گلدار تصفیه کننده هوا می باشد

این گیاه  به خاطر از بین بردن ترکیب voc- بنزن یک گیاه ضد سرطان معرفی شده است.

لباس‌هایی که از خشکشویی می‌گیرید، ممکن است آغشته به تری‌کلرواتیلن باشند؛ این گیاه با گل‌های خوش‌رنگش می‌تواند این ماده را تصفیه کند

اگر در اعضای خانواده یا همکارانتان افراد سیگاری وجود دارند بهتر است که یک ژبرا برای منزل یا محل کار خود بخرید.

تنباکوی دود شده حاوی مقادیر زیادی از بنزن است.

ژربرا میتواند به از بین بردن مقداری از این بنزن تولید شده کمک کند.

با این حال نمیتواند تمام بنزن و سموم تولید شده را دفع کند.

 

22 .  برگ‌قاشقی

برگ‌قاشقی - گیاهان تصفیه کننده هوا

در فهرست ناسا از گیاهانی که می‌توانند سه تا از معمول‌ترین ترکیبات آلی فرّار (فرمالدئید، بنزن، و تری‌کلرواتیلن) را بزدایند، گیاه برگ‌قاشقی در صدر قرار گرفته است. این گیاه می‌تواند تولوئن و زایلین را نیز از بین ببرد. برگ‌قاشقی به‌خاطر نیاز کم‌اش به مراقبت شناخته می‌شود.سایه و هفته‌ای یک‌بار آب تمام چیزی است که این گیاه برای زنده‌ماندن و گل‌دادن به آن نیاز دارد. این گیاه سرسخت است و بی‌محلی‌ها را می‌بخشد، و حتی خودش به شما می‌گوید که چه موقع به آب نیاز دارد. کافی است به آویختگی سر آن توجه کنید.

 

23. آزالیا

آزالیا

گیاه آزالیا توانایی از بین بردن فرمالدئید را دارد که در تخته‌سه‌لا و عایق‌های فومی یافت می شود .  بهترین دما برای نگهداری آزالیا بین ۱۵ تا ۱۸ درجه است، بنابراین جای مناسب برای نگهداری از این گیاه زیرزمینی است که نور هم داشته باشد. اگر هوای خانه خشک است، هرچندروز‌یک‌بار، با آب‌پاش به آن آب بپاشید تا فضای مناسب‌تر و مرطوب‌تری برای آن به‌وجود بیاید. برای اینکه آفات از آن دور بمانند، برگ‌ها و گل‌های خشک‌شده‌ای را که روی خاک می‌افتند جمع کنید و دور بریزید. می‌توانید اواخر زمستان و اوایل بهار به آن کود بدهید.

 

24. زنبق

زنبق

زنبق ازگل‌های ویژه فصل بهار است؛ بنابراین می‌توان این گل را کاشت و به صورت گلدان در خانه نگهداری کرد. این گیاه درآپارتمان به‌راحتی قابل نگهداری است چون به نور زیادی نیاز ندارد اما رطوبت آن باید همیشه تامین شود. برای داشتن این گیاه کافی است پیاز آن را از گلفروشی‌ها بخرید و آن را داخل گلدانی با خاک مرغوب بکارید. نور غیرمستقیم آفتاب نباید فراموش شود زنبق از گیاهان تصفیه کننده هوا می باشد و به آن جاروبرقی هوا می‌گویند. به این دلیل که ترکیب‌های خطرناکی مانند تری‌کلرواتیلن، فرمالدئید و بنزن را جذب می‌کند. مطالعات نشان داده، گلدان‌های حاوی این گل به کیفیت هوای آپارتمان می‌افزایند و از میزان خطرناک بودن این مواد شیمیایی می‌کاهند

 

25. اکالیپتوس

اکالیپتوس

اکالیپتوس گیاهی بومی استرالیاست که برگ های آن حاوی تانن است و می تواند التهاب در راه های هوایی بدن کاهش دهد. این گیاه نیاز به آفتاب کامل دارد و داشتن این گیاه در خانه می تواند مشکلات جمع شدن خون یا اخلاط را کاهش داده و از سرماخوردگی جلوگیری می کند. همچنین باید توجه داشت که این گیاه سمی است و مصرف خوراکی آن باعث بروز مسمومیت می‌شود.

امتیاز کاربران: 4.79 ( 4 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 1 =

دکمه بازگشت به بالا