سلامت زنان

علت موی روی سینه زنان + روش درمان خانگی

اگر نگران داشتن موی روی سینه خود هستید باید به شما بگوییم داشتن موی پستان کاملا طبیعی است. پس جای هیچگونه نگرانی نیست. کنستانس چن، یک جراح پلاستیک، استادیار بالینی در کالج پزشکی ویل کورنل و دانشکده پزشکی دانشگاه تولان، می گوید: «بشر در سراسر بدن خود فولیکول های مو دارد». «هدف از آن فولیکول های مو رشد مو است.»

در واقع، فولیکول های مو همان برجستگی های ریزی در اطراف نوک سینه شما است. به همین دلیل بدن ما به طور طبیعی پوشیده از مو است و این فولیکول ها در تمام بدن ما وجود دارند. بعضی از آن موها نازک و تقریباً شفاف هستند، مانند پرزهای هلو. بعضی از آن ضخیم تر، دراز تر یا درشت تر هستند.

موی زائد سینه
بدن ما به طور طبیعی پوشیده از مو است و این فولیکول ها در تمام بدن ما وجود دارند

بعضی اوقات موهای ضخیمی روی قسمتهای مختلف بدن ما مانند چانه یا (همانطور که حدس می زنید) روی سینه ها ظاهر می شوند.معمولاً موی سینه در واقع موهای قسمت هاله اطراف نوک سینه شما هستند (حلقه های رنگی اطراف نوک سینه شما) ، اما ممکن است موهای شما در جای دیگر سینه نیز باشد.

توجه داشته باشید این موها کاملا طبیعی هستند.درست است که خیلی از افراد این موها را در سینه خود ندارند ، اما داشتن آنها کاملا طبیعی است.به طور قطعی نمیتوان گفت که چه تعداد از افراد موهای شکم و یا سینه دارند، زیرا مردم اغلب از مطرح کردن این موضوع به پزشکان خود خجالت می کشند. اما اکثر پزشکان و کارشناسان معتقد هستند که این موها بسیار شایع است.

چرا مو روی سینه به وجود می آید ؟

دقیقا مشخص نیست. هیچ کس کاملاً مطمئن نیست که هدف از هر موی بدن انسان واقعا چیست و چرا این موها بر روی سطح بدن رشد میکنند. انسان بنابر دلایلی موجودی تکامل یافته است، اما دانشمندان هنوز در حال کشف همه این دلایل هستند.

ممکن است موهای اطراف نوک سینه شما از زمانی که انسان برای تنظیم دمای بدن خود به موی بدن احتیاج داشت، باقی مانده باشد.اما، به گفته چن، به نظر نمی رسد که در حال حاضر موها هدف واقعی داشته باشند. فقط آنجا هستند.

موی سینه
فولیکول‌های مو در سراسر بدن از جمله پستان‌ها قرار دارند.

موی سینه به چه شکلی است؟

موهای اطراف آرئول تمایل به سیاه بودن و نازک بودن دارند، اما ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشند.یک متخصص پوست در کلینیک امراض پوستی مونتگومری توضیح می دهد: «ضخامت و بافت مو روی پستان براساس هر فرد متفاوت است، درست مانند موهای صورت و بدن.»

به طور کلی، موهای پستان در ابتدا به صورت موهای ظریف و نازک ظاهر می شوند و سپس با افزایش سن و تغییرات هورمونی، ممکن است شروع به ضخیم و درشت شدن کنند. ضخامت مو ممکن است بر اساس نژاد و نوع پوست متفاوت باشد. به عنوان مثال، انواع پوستهای تیره به احتمال زیاد دارای موی سینه ضخیم تری نسبت به انواع پوستهای نرم تر هستند.

۱۲ نکته ضروری درباره بهداشت واژن که هر زنی باید بداند

اگرچه مانند موهای شرمگاهی، ممکن است موهای سینه مانند موهای دیگر بدن نباشد.

آیا با گذشت زمان تغییر خواهد کرد؟

چه مقدار مو در سینه خود دارید که می تواند در طول زندگی تغییر کند.

به عنوان مثال، ممکن است برای اولین بار هنگام بلوغ، موها بر روی پستان شما ظاهر شوند. اما کاملاً طبیعی است که با افزایش سن فقط موهای اطراف نوک سینه خود را مشاهده کنید.

این به این دلیل است که طبق گفته های چن، نوسانات هورمونی مانند بارداری یا یائسگی می تواند باعث تیره شدن موهای اطراف آرئول (هاله اطراف نوک پستان) شود، آن را بیشتر نمایان کند و یا باعث رشد اضافی مو شود.

به عنوان مثال، در دوران بارداری، افزایش سطح استروژن وجود دارد. این کمک می کند تا آنچه که آناژن یا مرحله رشد مو نامیده می شود، تقویت شده و طولانی شود.

این موضوع نه تنها روی رشد موهای سر شما بلکه بر روی موهای بدن نیز تأثیر می گذارد. بنابراین برای کسانی که چنین انتظاری دارند، ضخیم یا بلندتر شدن موها آن ها را نگران نمی کند.

دقیقاً مثل اینکه موهای بالای سر شما ضخیم تر و بلندتر از حالت نرمال به نظر می رسد، ممکن است موهای پستان هم چنین باشد.

چه زمانی ممکن است جای نگرانی باشد

به طور کلی، موی سینه شما نگران کننده نیست، مگر اینکه با علائم دیگری همراه باشد.

اگر علائم دیگری دارید، ممکن است یک بیماری زمینه ای باعث رشد مو شود، مانند هورمون های مردانه بالا، به ویژه تستوسترون.

به این حالت هیرسوتیسم گفته می شود. این یک ویژگی مشترک سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است، بیماری که ناشی از عدم تعادل هورمون های تولید مثل است. سندرم تخمدان پلی کیستیک از هر ۱۰ زن، ۱ نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.

با این حال، به ندرت اتفاق می افتد که موهای سینه شما تنها علامت سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. علائم دیگر عبارتند از:

 • تغییر یا عدم وجود دوره های قاعدگی
 • افزایش پوست چرب یا آکنه
 • ریزش مو روی سر شما
 • ناباروری
 • رشد مو در مکان های دیگر بدن، مانند صورت، افزایش یابد
 • مشکل در کاهش وزن

یکی دیگر از شرایط زمینه ای احتمالی سندرم کوشینگ است. سایر علائم این بیماری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فشار خون بالا
 • صورت قرمز یا گرد
 • کبودی آسان
 • ترک پوست
 • تغییرات خلق و خوی
 • ضعف عضلانی
 • لایه های چربی روی سینه، قسمت فوقانی کمر، گردن و شکم

بعضی اوقات برخی از داروها، از جمله استروئیدهای خوراکی، تستوسترون و برخی از داروهای ایمنی درمانی، باعث ایجاد موهای زائد در پستان ها نیز می شوند.

اگر نگران موهای سینه خود هستید یا علائم فوق را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. او می تواند تعیین کند که آیا بیماری جدی تری رخ خواهد داد.

ارضا شدن زنان؛ هرآنچه باید بدانید

به این ترتیب، اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک یا بیماری زمینه ای دیگری باعث ایجاد موهای شکم شما شده باشد، می تواند به شما کمک کند تا با جلوگیری از بارداری یا داروهای دیگر آن را درمان کنید تا از رشد بیش از حد مو جلوگیری کند.

اگر موی شما مهم نیست …

نگران آن نباشید. کاملا راحت است که آن را بی اهمیت فرض کنید!

هیچ کس نگفته است که سینه شما باید کاملاً صاف باشد. سینه های شما به اندازه شما بی نظیر هستند (و در همان شکل کاملاً طبیعی دوست داشتنی هستند.

هیچ کس نباید در شما این احساس را ایجاد کند که مجبورید در مورد مو کاری انجام دهید، خصوصاً اگر علائم دیگری ندارید.

موی روی سینه
داشتن مو روی سینه یا پستان طبیعی است اما می‌توان با روش‌های ایمن آن‌ها را از بین برد

از بین بردن موی  روی سینه

چن می گوید: «اگر موها شما را اذیت می کند، از بین بردن آن ها خوب است» اما باید مراقب پوست ظریف پستان باشید تا باعث بریدگی، عفونت یا رشد موهای زائد نشود.»

بهترین و بدون خطرترین روش برای از بین بردن موهای شکم، کندن آنها با موچین است، درست مثل اینکه ابروهای خود را برمی دارید. می توانید آنها را با موم نیز بردارید (بعضی از سالن ها اپیلاسیون پستان را انجام می دهند( اما آماده باشید: ممکن است صدمه ببیند.

بهتر است سعی نکنید موهای سینه خود را بتراشید، زیرا پوست لطیف سینه با تیغ به آسانی زخمی می شود. با این کار در معرض خطر رشد موهای داخلی و عفونت نیز خواهید بود.

نبایدها

نکته بسیار مهم این است، از نایر (Nair) یا سایر محصولات موبر در سینه به هیچ عنوان استفاده نکنید. آنها می توانند باعث تورم، عفونت، بثورات جلدی و عوارض جانبی ناخوشایند دیگری روی سینه شوند.

اگر تعداد موهای شما زیاد است و (یا خیلی درناک است)، با یک متخصص پوست در مورد راه حل های طولانی مدت مانند لیزر موهای زائد صحبت کنید.

این روش شامل قرار دادن یک سوزن در فولیکول مو و استفاده از جریان الکتریکی برای از بین بردن ریشه مو است.

 

روش های درمان خانگی موی روی سینه

اگر این موضوع واقعا شما را آزار میدهد باید بدانید که جای نگرانی نخواهد داشت. با استفاده از روش های درمانی و خانگی که در زیر توضیح داده ایم این مشکل را حل خواهید کرد

1. اسکراب پاپایا:

پاپایا حاوی آنزیم های خاصی است که می تواند فولیکول های مو را از بین ببرد و در نتیجه باعث کاهش رشد آن ها و به تاخیر انداختن رشد موهای سینه شود. لایه برداری با پاپایا همچنین سبب تغذیه و سلامت پوست نیز می شود.

چگونگی استفاده از آن:

پاپایا خام را رنده و ازآن خمیری درست کنید. یک دوم قاشق چای خوری زردچوبه به آن بیفزایید.

خمیر به دست آمده را بر روی سینه های خود بمالید و حدود 15-20 دقیقه صبر کنید. این کار را روزانه یکبار امتحان کنید تا طی 2 هفته نتیجه آن حاصل شود.

مکمل های دوران یائسگی - معرفی بهترین و موثرترین ها

رفع مو های زائد روی سینه

2. اسکراب شکر

شکر اسکرابی طبیعی است و ماسک آن به از بین بردن موهای روی نوک سینه کمک می کند. لایه برداری با استفاده از شکر، عسل و لیمو بهترین روش برای ازبین بردن موهای سینه است که مراقبت های لازم را برای تغذیه پوست فراهم می آورد.

چگونگی استفاده از آن:

یک قاشق غذاخوری از شکر، عسل و حدود 2-3 قطره آب لیمو را با یکدیگر مخلوط کنید. از روش دیگ بخار دوتایی استفاده کنید بدین صورت که ظرف مخلوط را بر روی ظرف دیگری پر از آب روی اجاق گاز قرار دهید و صبر کنید تا مخلوط به آرامی گرم شود. می توانید به مخلوط کمی نشاسته ذرت اضافه کنید تا غلیظ شود و همچنین از عدم چسبیدن ترکیب به پوست اطمینان حاصل کنید.

هنگامی که مخلوط کمی سرد شد از یک قاشق چوبی و پارچه اپیلاسیون برای چسبیدن استفاده کنید.

این امر را هر روز تکرار کنید تا بهترین نتیجه را کسب نمایید.

مو های زائد سینه

3. اسکراب لیمو

اسکراب لیمو گزینه دیگری است که می توانید از آن استفاده کنید. محتوای سیتریک موجود در لیمو خاصیت سفید کنندگی داشته و فولیکول های مو را ضعیف می کند تا روند رشد مجدد موها کند شود. ویتامینC موجود در لیمو نیز منبع خوبی برای تغذیه پوست است.

چگونگی استفاده از آن:

دو قاشق غذاخوری شکر را با دو قاشق غذاخوری آب لیمو مخلوط کنید. همچنین می توانید از شکر قهوه ای نیز استفاده کنید. این مخلوط را در جهت رشد موها اعمال کرده و حدود 20 دقیقه صبر کنید.

پس از گذشت زمان مذکور پوست خود را با آب گرم بشویید. به یاد داشته باشید که یک روز در میان از این اسکراب استفاده کنید زیرا ممکن است لیمو برای برخی از پوست ها سبب حساسیت شود.

بسیاری از خانم ها این وضعیت را دارند اما اگر فکر می کنید این مسئله سبب خجالت شما می شود یا اینکه موها غیر طبیعی هستند همیشه در بهترین حالت به پزشک خود مراجعه کنید زیرا او می تواند بهترین درمان را برایتان پیشنهاد دهد.

کلام آخر

داشتن مو روی سینه شاید آزار دهنده باشد اما شما به دلیل داشتن موی روی پستان غیرعادی نخواهید بود. در واقع بسیار معمول و عادی و شایع است. همچنین، این موها به ندرت نشانه یک مشکل پزشکی اساسی است؛ بنابراین تا زمانی که علائم دیگری را تجربه نکرده اید ، نیازی نیست که نسبت به موها ترسی داشته باشید.

اگر این مسئله شما را آزار ندهد، واقعاً نیازی به انجام کاری در این زمینه ندارید، مگر اینکه خودتان بخواهید.

اگر قصد از بین بردن موی سینه یا نوک پستان خود را دارید فراموش نکنید قبل از هر چیز با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا