خانه داری

8 نکته طلایی برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن

اجاق گاز قطعا یکی از پر مصرف ترین لوازم خانگی در منزل و آشپزخانه به حساب می آید . اجاق گازها طراحی نسبتا ساده‌ای دارند و اگر به درستی استفاده و مراقبت شوند طول عمر آنها بسیار افزایش خواهد یافت . اما بسیاری از ما از روش های مناسب برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر و کارایی آن مطلع نیستیم و نمی‌دانیم چطور باید این کار را انجام دهیم . در این مقاله قصد داریم 8 نکته طلایی برای مراقبت از اجاق گاز را به شما معرفی کنیم .

 

هشت نکته طلایی برای مراقبت از اجاق گاز که عمر آن را افزایش می‌دهد

 

۱. جلوگیری از سرریزشدن و پاشیدن مواد غذایی و خوراکی‌ها بر روی اجاق گاز

اولین و شاید مهم‌ترین نکته‌ای که برای مراقبت از اجاق گاز باید به ذهن بسپارید به همین مسئله مربوط است. بهتر است به‌شکلی از اجاق گاز خود مراقبت کنید که تا حد امکان کمتر به تمیزکاری نیاز پیدا کند. برای محقق‌کردن این هدف باید از سرریزشدن مواد غذایی و خوراکی و پاشیدن آنها بر روی اجاق گاز جلوگیری کنید؛ اما چگونه؟ با تهیه قابلمه و ماهیتابه‌هایی که عمق بیشتری دارند و مواد غذایی و خوراکی به‌سادگی‌ از آنها به بیرون راه پیدا نمی‌کند.

 

۲. تمیزکردن سریع آثار لکه و چربی از روی اجاق گاز

مراقبت از اجاق گاز
تمیزکردن آثار لکه و چربی از روی اجاق گاز

هنگام آشپزی، حتما اجاق گاز شما لک خواهد شد و دیر یا زود آثار چربی و لکه‌های دیگر را نیز بر آن مشاهده خواهید کرد. جلوی این مشکل را نمی‌توان گرفت؛ اما خبر خوب این است که اگر سریعا اقدام به تمیزکردن لکه‌ها کنید، کارتان خیلی راحت‌تر خواهد شد؛ یعنی به‌محض لک‌شدن اجاق گاز، اسفنج یا دستمال نم‌داری را بردارید و لکه‌ها را از روی اجاق گاز پاک کنید.

تمیزکردن اجاق گاز بعد از هر بار استفاده را تبدیل به عادت خود کنید. با انجام این کار، دیگر برای تمیزکردن لکه‌ها و چربی‌های قدیمی و ماندگار به دردسر نخواهید افتاد.

 

3. استفاده‌نکردن از مواد و پودرهای ساینده برای تمیزکردن اجاق گاز

 

نکته مهم دیگری که برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر و کارایی  آن باید به ذهن بسپارید این است که برای پاک‌کردن لکه‌های قدیمی و ماندگار، به‌جای آنکه سریعا به‌سراغ استفاده از مواد و پودرهای ساینده بروید، به روش‌های بهتری فکر کنید. برای پاک‌کردن این لکه‌ها می‌توانید کمی ماده شوینده را با آب ترکیب کنید یا محلولی درست کنید که نیمی از آن سرکه و نیم دیگر آب باشد؛ سپس اسفنجی را به یکی از این دو آغشته کنید و شروع به تمیزکردن لکه‌های قدیمی کنید. حال هرچه لکه‌ها قدیمی‌تر و ماندگارتر باشند، تمیزکردن آنها هم دشوارتر خواهد بود.

هر کاری می‌کنید، اجازه ندهید استفاده از مواد و پودرهای ساینده برای ازبین‌بردن این لکه‌ها شما را وسوسه کند. استفاده از اینها شکاف‌ها و خراش‌های کوچک و نامحسوسی روی سطح اجاق گاز به وجود می‌آورد و دفعه بعدی که چیزی روی گاز بریزد، داخل این شکاف‌ها را پر می‌کند و تمیزکردن اینها، به‌مراتب دشوارتر خواهد بود.

تمیز کردن حمام و دستشویی در 3 سوت
برای تمیزکردن اجاق گاز از مواد و پودرهای ساینده یا مواد شوینده خیلی قوی استفاده نکنید. استفاده از این محصولات ممکن است به اجاق گاز شما آسیب برساند و کارکرد آن را تحت‌تأثیر قرار دهد. بوره، نمک، جوش شیرین و آب‌ لیمو مواد و ترکیبات دیگری‌ اند که می‌توانید برای تمیزکردن اجاق گاز از آنها استفاده کنید.

 

۴. مراقبت از اجاق گاز با تمیزکردن چند وقت یک بار قسمت‌های مختلف

 

پیش‌تر گفتیم برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن بهتر است پس از هر بار استفاده، آن را تمیز کنید. این نوع تمیزکردن برای قسمت رویی اجاق گاز مناسب است که کاملا دیده می‌شود و در دسترس است؛ اما قسمت‌های دیگری هم هستند که معمولا از دید ما پنهان می‌مانند و به‌مرور، لکه‌ها و آثار آلودگی و چربی در آنها جمع می‌شود، جاهایی مثل زیر دستگیره‌های اجاق گاز یا زیر سرشعله‌ها.

بنابراین نکته دیگری که برای مراقبت از اجاق گاز باید رعایت کنید تمیزکردن گاه‌به‌گاه این قسمت‌های دور از دسترس است. چند وقت یک بار دستگیره‌ها را جدا کنید، سرشعله‌ها را بردارید و زیر آنها را با اسفنج آغشته به آب و مایع شوینده (یا محلول نصف آب و نصف سرکه) تمیز کنید. قسمت فلزی روی اجاق گاز را هم بردارید و آن را جداگانه تمیز کنید.

بهتر است حداقل ماهی یک بار قسمت‌های مختلف اجاق گاز را جداگانه تمیز کنید.

روش مناسب برای تمیزکردن قسمت فلزی روی اجاق گاز

برای تمیزکردن قسمت فلزی روی اجاق گاز، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ظرف‌شویی را از آب داغ پر کنید
  2. کمی مایع شوینده به آب داغ اضافه کنید تا اندکی کف کند
  3. قسمت‌های فلزی روی اجاق گاز را داخل آب ظرف‌شویی غوطه‌ور کنید و بگذارید به‌مدت چهل دقیقه در آن بمانند
  4. پس از گذشت این مدت‌زمان، با اسفنج، آثار لکه‌ها و آلودگی‌ها را از روی این قسمت‌های فلزی پاک کنید
وقتی به‌سراغ تمیزکردن اجاق گاز می‌روید، اول قسمت‌های فلزی را بردارید و در ظرف‌شویی بگذارید. وقتی در آب ظرف‌شویی غوطه‌ورند، می‌توانید سایر قسمت‌های اجاق گاز را تمیز کنید. به این شکل، در زمان نیز صرفه جویی خواهید کرد

 

۵. تمیزکردن سرشعله‌ها برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن

مراقبت از اجاق گاز
مراقبت از اجاق گاز

اگر مجراهای سرشعله‌ها گرفتگی پیدا کنند، اجاق گاز شما آن طور که باید‌وشاید کار نخواهد کرد و به مشکل بر خواهید خورد. برای پیشگیری از دردسرسازشدن این مسئله، بهتر است چند وقت یک بار سرشعله‌ها را تمیز کنید. برای تمیزکردن سرشعله‌ها نیز آنها را مثل قسمت فلزی روی اجاق گاز، در ترکیب آب و مایع شوینده غوطه‌ور کنید (بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه). بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که پس از گذشت این مدت‌زمان، مدتی نیز سرشعله‌ها در محلول آب و سرکه غوطه‌ور شوند. به این شکل، هرگونه گرفتگی در مجراهای آنها باز خواهد شد و کاملا تمیز می‌شوند.

7 نکته در مورد شستن لباس ها
برای بازکردن گرفتگی مجراهای سرشعله‌ها، تحت هیچ شرایطی خلال‌دندان، چوب‌کبریت یا چیزهای دیگری شبیه به اینها را داخل مجراهای سرشعله‌ها نکنید؛ چون ممکن است در حین انجام این کار بشکنند. خارج‌کردن چوب‌کبریت یا خلال‌دندان از مجرا، خود مشکل دیگری خواهد شد.

 

۶. خودداری از ریختن مستقیم آب بر روی اجاق گاز

ریختن مستقیم آب روی اجاق گاز و تمیز کردن آن اگرچه وسوسه‌ کننده است و متأسفانه خیلی‌ها این کار را انجام می‌دهند، اما کار اشتباهی است. آبی که روی اجاق گاز ریخته می‌شود ممکن است به مجراها و لوله‌های داخل اجاق گاز نفوذ کند و در کارکرد سیستم برق‌رسانی و قسمت‌های دیگر خلل وارد کند. پس هرگز این کار را انجام ندهید

برای تمیزکردن اجاق گاز، اسفنج نرمی را بردارید، آن را به ترکیب آب و مایع شوینده یا محلول نصف آب و نصف سرکه آغشته کنید و روی اجاق گاز بکشید. این هم نکته دیگری است که برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن باید مدنظر داشته باشید.

 

7.نکته مهم در نگهداری شیشه های گاز صفحه ای

مراقبت از گاز صفحه ای شیشه ای
مراقبت از گاز صفحه ای شیشه ای

در بسیاری از خانه ها از گازهای صفحه ای شیشه ای استفاده می شود . اما برای مراقبت و نگهداری این دسته از اجاق گازها باید نکاتی را رعایت نمود

بهترین روش تمیز کردن شیشه اجاق گاز این است که حوله‌ای را با آب گرم نمدار کنید. حوله را روی سطح گاز قرار دهید و اجازه دهید حداقل ۱۵ دقیقه باقی بماند. بعد از خیس شدن و نرم شدن کثیفی‌ها، سطح گاز شیشه‌ای را با یک دستمال دیگر تمیز و خشک کنید. اگر چربی و لکه گاز زیاد بود می‌توانید بین روش‌های بالا از جوش شیرین، صابون، لیمو و سرکه هم استفاده کنید

از قرار دان قابلمه های سنگین تر از توان شعله ها بر روی گاز صفحه ای جداً خودداری نمایید. این امر در گازهای شیشه ای سبب شکستن شیشه و در گازهای صفحه ای سبب خم شدگی ورق استیل خواهد شد. همچنین از رها کردن قابلمه ها و وسایل روی گاز اکیداً خودداری کنید.

در هنگام نظافت از شستشوی با آب فراوان خودداری نمایید. زیرا سبب نفوذ رطوبت به قسمت های زیرین و معیوب ساختن قطعات ظریف داخل لگنی نظیر جعبه فندک، چینی فندک و غیره می شود.

آموزش مرحله به مرحله نصب کاغذ دیواری

دقت نمایید هنگام نظافت شیشه گاز صفحه ای خنک و عاری از حرارت شده باشد

 

 

8. محافظت از ولوم اجاق گاز

ولوم اجاق گاز یک قطعه مهم و کاربردی در اجاق گاز است که اغلب از جنس پلاستیک محکم یا فلز مقاوم ساخته می‌شود .در هنگام آشپزی حتما دقت داشته باشید که قابلمه ای انتخاب کنید که سایز مناسب سرشعله اجاق گاز داشته باشد و هنگام پخت و پز تماسی بین قابلمه و ولوم اجاق گاز به وجود نیاید و همچنین میزان شعله گاز را در حد استاندارد قرار دهید در غیر این صورت عدم رعایت اصول درست استفاده از گاز باعث ذوب ولوم و وارد کردن صدمه جدی به دیگر قطعات اجاق گاز، مانند برد الکترونیک شود

اگر به محض روشن شدن اجاق گاز ولوم آن داغ می‌شود، تا حدی که دست‌تان را می‌سوازند و برای تنظیم شعله باید با دستگیره آن را لمس کنید، توصیه می‌کنیم به دنبال پیدا کردن علت بروز آن باشید. در اکثر مواقع جایی برای نگرانی شما وجود ندارد، با این حال بهتر است برای پیشگیری از وقوع یک خطر جدی به دنبال علت داغ شدن ولوم اجاق گاز و رفع آن باشید

اگر در منزل خود کودک خردسال دارید، بدون شک لمس یک ولوم داغ می‌تواند باعث آسیب دیدن او شود

 

داغ شدن ولوم اجاق گاز می تواند دلایل دیگری از جمله نا مرغوب بودن جنس ولوم ، طراحی نامناسب اجاق گاز ،عایق بندی نامناسب ،خرابی فن خنک کننده و …داشته باشد . حتما قبل از خرید از کارایی مناسب اجاق گاز اطمینان حاصل کنید

 

مراقبت از اجاق گاز با تمیزکردن منظم آن

قطعا بهترین کار برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن، تمیزکردنش پس از هر بار استفاده است. به این صورت، به آثار لکه‌ها و چربی‌ها اجازه ماندگارشدن نخواهید داد و در آینده، برای تمیزکردن این لکه‌های سرسخت به دردسر نخواهید افتاد. هرگز فراموش نکنید که برای تمیز کردن گاز رومیزی  از سیم ظرفشویی و اسفنج زبر استفاده نکنید تا گازتان خش نیافتد. همچنین استفاده از وایتکس و مواد قوی سفید کننده به اجاق گاز آسیب می‌زند، پس حتما از تمیزکننده‌های مخصوص یا مواد طبیعی استفاده کنید

در کنار این مسئله، نکات ذکرشده در این مطلب را رعایت کنید و با انجام این کارها، تا سال‌های سال بدون هیچ مشکل و مسئله‌ای از اجاق گازتان استفاده کنید.

سخن پایانی

اگر نکته و راهکار بخصوص دیگری برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن به ذهنتان می‌رسد در قسمت دیدگاه‌ها می‌توانید نظرها و تجربه‌هایتان را با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. مرسی بسیار عالی بود . حتما باید درمورد گاز های صفحه ای شیشه ای دقت کرد که گرما و سرما باعث ترکیدن شیشه میشه و اگر صفحه داغ شده صبر کنید تا صفحه کامل سرد بشه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + یک =

دکمه بازگشت به بالا