خانه داری

ایده های جالب برای سرگرمی زنان خانه دار – 31 ایده جذاب

بدون شک خانه داری یک از سخت ترین کارهست . رسیدگی به اوضاع منزل به ویژه با وجود داشتن فرزند از جمله سخت‌ترین کارها محسوب می شود که برای خوب پیش‌رفتن نیاز به مدیریت بسیار دقیق دارد. گاهی حجم کارها و مسئولیت‌های افراد خانه‌دار که معمولا خانم ها هستند  آن‌قدر زیاد میشود که نیاز به داشتن سرگرمی و فراغت بسیار پررنگ و ضروری می شود.

اما به نظر شما سرگرمی زنان خانه دار چه‌چیزهایی می‌تواند باشد؟ چه‌کارهایی باعث افزایش تقویت روحیه زنان در خانه می‌شود و او را از خستگی‌های بسیاری که متحمل میشود دور می‌کند؟ در این مقاله، از سرگرمی‌هایی برای خانم‌های خانه‌دار گفته‌ایم.

۱. به گروه‌های هنری و فرهنگی بپیوندید

شرکت در کلاس‌های هنری مانند نقاشی، تئاتر یا هرچیز دیگری کمکتان می‌کند روحیه‌تان را شاداب و باطراوت نگه دارید و اوقات معمولی زندگی را کمی رنگی‌تر و جذاب‌تر کنید.

سرگرمی زنان خانه دار - کلاس هنری

قرار نیست جایزه یگیرید یا برنده یک جشنواره بزرگ شوید. فقط کافیست به یک موسسه هنری و یا کلاس بروید و در کارگاه هایی مانند بازیگری یا شعرخوانی یا هر چیز دیگری که در زمینه فرهنگ و هنر است شرکت کنید. این کلاس‌ها متنوع و مفرح‌اند و ضمن اینکه کمکتان می‌کنند لحظاتی خاص و تازه را تجربه کنید، دوستان تازه‌ای برایتان به ارمغان می‌آورند و ساعاتی سرگرم‌کننده برایتان رقم می‌زنند.

۲. دوچرخه‌سواری کنید

دوچرخه سواری ورزش بسیار مفرحی است. اگر  هنوز یاد نگرفته‌اید، اصلا نگران نباشید. اصلا کار سختی نیست. کمی تمرین کنید و یاد بگیرید و بعد دوچرخه‌تان را بردارید و صبح‌ها یا هر زمان مناسب دیگری رکاب بزنید. دوچرخه‌سواری، هم ورزش است و هم تفریح. حتی می‌توانید به گروه‌هایی بپیوندید که به‌طور دسته‌جمعی دوچرخه‌سواری می‌کنند. روحیه‌تان با این کار بسیار تقویت می‌شود، سرگرمی به زندگی‌تان راه می‌یابد و البته، خوش‌اندام می‌شوید و ورزش می‌کنید.

۳. در دل طبیعت چادر بزنید

سرگرمی زنان خانه دار - در دل طبیعت چادر بزنید

به تورها و گروه‌های گردشگری که در دل طبیعت چادر می‌زنند و به‌ اصطلاح به کمپینگ می‌روند بپیوندید. در این گروه‌ها عضو شوید و مقصدی متنوع و جذاب انتخاب کنید؛ مثلا کمپینگ در کویر یا دل جنگل و خوابیدن زیر سقف آسمان می‌تواند یکی از ناب‌ترین تفریحات برای شما باشد. شاید زندگی برای بانویی خانه‌دار کمی یکنواخت شود. مسئولیت‌های تکراری روزانه گاهی خسته‌کننده می‌شوند. با کاری مانند کمپینگ از کسالت روزمرگی‌ها دور خواهید شد و انرژی بیشتری برای انجام فعالیت های خود خواهید داشت.

درست است که بعد از بازگشت از این سفر به حمام نیاز دارید و کمی خسته‌اید، به‌جایش روحیه‌تان تقویت می‌شود و حال دلتان خوب خواهد شد .داشتن دوستان خوب مانند زنان دیگر خانه دار برای رفتن به کمپینگ تبدیل به یک تفریح همیشه لذت‌بخش برای شما خواهد شد .

۴. مهارت‌های مورد علاقه‌ خود را بیاموزید

اکثر سرگرمی‌ها مبتنی بر فعالیت‌های جسمانی‌اند؛ اما نباید مغز را فراموش کرد. این روزها که دوره‌های آموزشی فراوانی وجود دارند، یادگیری اصلا دشوار نیست. با ثبت‌نام در کلاسی آموزشی، هم سرگرم شوید و هم چیزی به دانسته‌هایتان اضافه کنید.

این به شما بستگی دارد که دوست دارید در چه زمینه‌ای ای وارد شوید و چه مهارتی کسب کنید. میتوانید از دوره های آنلاین آموزشی در زمینه مورد علاقه خود شرکت کنید یا از آموزش های رایگان در اینترنت بهره ببرید. یاد گرفتن مهارت جدید آن را تبدیل به یک سرگرمی جدید و نیز راهی برای ارتقای سطح دانش و زندگی‌تان خواهد کرد .

۵. کلکسیون درست کنید

برای بعض افراد، کلکسیون و تشکیل‌دادن مجموعه‌ای از اشیاهایی که به آنها علاقه دارید سرگرمی جذابخواهد بود. دیگر انتخاب با شماست که چه مجموعه‌ای برای خود تهیه کنید؛ برای نمونه، اگر به موسیقی و فیلم علاقه دارید، بایگانی و مجموعه‌ای از موارد دوست‌داشتنی برای خود را تهیه کنید.

حتما نباید پای چیزهایی مانند عتیقه به میان باشد. می‌توانید دست به جمع‌کردن گوشواره‌های موردعلاقه‌تان بزنید. درست‌کردن کلکسیون سرگرم‌کننده و شادی‌آور است. آن را هم حتما به فهرست انواع سرگرمی برای زنان خانه دار اضافه کنید.

۶. عکاسی یاد بگیرید

سرگرمی زنان خانه دار - عکاسی یاد بگیرید

این روزها همه موبایل هوشمند دارند که با کیفیت‌های مختلف عکس برداری می‌کند. پیشنهاد جذاب بعدی برای سرگرمی زنان خانه دار عکاسی است. عکاسی با دوربین حرفه‌ای یا عکاسی با موبایل فرقی ندارد.

آشنایی با فلسفه سفره هفت سین

تکنیک های عکاسی را میتوانید به صورت حضوری و شرکت در کلاس یا به صورت آنلاین از مطالب موجود در اینترنت یاد بگیرید . اگر علاقه و پپشتکار داشته باشید اصلا شاید آن‌ قدر حرفه‌ای شوید که بتوانید به‌طور تخصصی عکاسی از طبیعت، عروس‌وداماد و… را پیگیری کنید و به درآمد هم برسید. چرا که نه !

۷. کتاب بخوانید

سرگرمی زنان خانه دار - کتاب بخوانید

کتاب یک سرگرمی شگفت انگیز است .خواندن کتاب‌های مختلف، هم آموزنده است و هم سرگرم‌کننده. با خواندن کتاب میتوانید وارد دنیای جدیدی شوید.در اوقاتی که برای خود کنار می‌گذارید، به خواندن کتاب‌های مختلف فکر کنید. حتی میتوانید به گروه‌های کتاب‌خوانی بپیوندید تا با آدم‌های دیگر کتابی مشترک را مطالعه کنید و بعد با آنها درباره‌‌اش حرف بزنید و وارد گفت‌وگو شوید. در سطح فضای مجازی نیز چنین گروه‌هایی وجود دارد.

۸. اهل موسیقی و شعر و آواز شوید

اگر علاقه دارید، در کلاس‌های موسیقی و آواز شرکت کنید. حرکات موزون یا شعرخوانی هم گزینه‌های دیگری‌ هستند که می‌توانند در فهرست سرگرمی زنان خانه دار قرار بگیرند و حال شما را خوب کنند. شادی، شور و یادگیری از جمله دستاوردهای شرکت در کلاس‌ها و فعالیت‌های این‌چنینی خواهد بود.

۹. گل‌ و گیاه و باغبانی را بخشی از زندگی خود کنید

سرگرمی زنان خانه دار - به گل‌وگیاه و باغبانی روی خوش نشان بدهید

گل و گیاه و گلدان و باغبانی روحیه‌تان را به حد شگفت انگیزی افزایش خواهد داد . حتما نباید باغ یا باغچه بزرگ داشته باشید. حتی اگر بالکن هم ندارید، چند گلدان زیبا و بر اساس سلیقه و فضای خانه تهیه کنید و گل‌کاری را در برنامه‌های سرگرم‌کننده‌تان قرار بدهید. رسیدگی به گل‌ها شما را شاد و سرگرم و فضای محل زندگی‌تان را هم زیباتر و پرطراوات‌تر می‌کند.

۱۰. خطاطی یاد بگیرید

در موارد قبل درباره شرکت در کلاس‌های فرهنگی و هنری پیشنهادهایی دادیم. گزینه‌ دیگری که در این زمینه وجود دارد یادگیری خطاطی است. می‌توانید با شرکت در کلاس‌های حضوری یا آنلاین یا حتی با خرید کتاب‌های خودآموز و کمک‌گرفتن از اینترنت، اقدام به یادگیری خطاطی کنید.

خطاطی بسیار جذاب و سرگرم‌ کننده است و یادگیری آن از راه‌های مختلف مقدور خواهد بود. خطاطی یکی از انواع سرگرمی برای زنان خانه دار است که اگر اهل آن باشید، هم اوقاتی خوش برای خود فراهم می‌کنید و هم به هنری ارزشمند مسلط خواهید شد.

۱۱. بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای را امتحان کنید

معمولا خانم‌ها دوروبَر این زمینه نمی‌چرخند و این‌طور رایج شده که چنین بازی‌هایی برای کودکان یا مردان است. باید بگوییم که اینطور نیست .بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای دنیایی از تنوع و سرگرمی را پیش رویتان قرار می‌دهند.

بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای را امتحان کنید. حتما خوشتان خواهد آمد. یکی از دلایلی که تاکنون به آنها به چشم سرگرمی برای زنان خانه دار نگاه نکرده‌اید، این است که روش انجامشان را بلد نبوده‌اید. یاد بگیرید و تجربه‌های جدید و شاد برای خود بسازید.

۱۲. پازل درست کنید

سرگرمی زنان خانه دار - پازل درست کنید

پازل‌های متنوعی با طرح‌های بسیار جذاب در بازار وجود دارند. اگر اهل این کار باشید و حوصله و صبر داشته باشید، با خرید پازلی هزارتکه یا حتی قطعاتی بیشتر می‌توانید خود را در اوقات بیکاری سرگرم کنید. بعد از اینکه این کارِ فکری و در عین حال جذاب را به پایان می‌رسانید هم نتیجه زیبای آن را قاب کنید و به دیوار بیاویزید.

۱۳. جواهرسازی کنید

اگر به کارهای ظریف علاقه دارید جواهرسازی می‌تواند سرگرمی جالبی باشد . در کلاس‌های جواهرسازی شرکت کنید یا با خرید کیت‌های مخصوص این کار و آموزش‌های موجود در سطح اینترنت، راهتان را در این زمینه بیابید و پیش بروید. حتی با حرفه ای شدن در جواهر سازی می‌توانید کسب‌وکاری آنلاین یا حضوری هم راه بیندازید.

۱۴. دونده شوید و بدوید

دویدن هم مانند دوچرخه‌سواری بسیار مفرح و جذاب است و به تناسب اندامتان کمک شایانی می‌کند. بدوید، با گروه‌هایی که این کار را حرفه‌ای انجام می‌دهند یا خودتان به‌تنهایی و دورواطراف خانه. دونده‌شدن حس خاصی دارد ، جدای از سرگمی و تناسب اندام دویدن شما را به فردی با اراده بدل می‌کند که هدف‌هایش را با تلاش و تمرکز پیش می‌برد.

ظرف های مخصوص فر؛ چه ظرف هایی را میشود در فر قرار داد

۱۵. آشپزی را حرفه‌ای پیش بگیرید

سرگرمی زنان خانه دار - آشپزی را حرفه‌ای پیش بگیرید

حتما می گویید آشپزی سرگرمی محسوب نمیشود و جز کارهای روزمره خانم های خانه دار محسوب میشود و خودشان مدام در حال انجام این کارند. این تصور اشتباه است. آشپزی دنیای عجیبی دارد و به‌ شدت متنوع و گسترده است. اگر بخواهید وارد آن شوید، دستتان کاملا باز است و می‌توانید با بررسی زمینه‌های مختلف موجود در آن، اقدام به انتخاب کنید و مثلا در درست‌کردن انواع اسموتی یا دسرها، یادگیری غذاهای محلی یا اروپایی و یا فینگر فود ها و … خود را خبره کنید. آشپزی‌کردن و یادگیری دستورها و روش‌های تازه شما را به‌شدت سرگرم و شاد می‌کنند.

۱۶. نجاری هم ایده جالبی هستش

کار با چوب را بیشتر افراد دوست دارند. حتما به نجاری فکر کنید. لازم نیست که به‌طور حرفه‌ای این کار را انجام دهید. کمی چوب تهیه کنید و وسایل موردنیاز نجاری را در اختیار داشته باشید. بعد با آموزش‌هایی در سطح اینترنت یا شرکت در کلاس‌های مربوط به نجاری، کار با چوب را یاد بگیرید و برای خود یک سرگرمی  فراهم کنید که نتایج و مصنوعاتی جذاب هم تولید می‌کند.

۱۷. به کلاس شنا بروید

شناکردن هم عالی و بسیار مفرح است. این ورزش درجه‌ یک تفریحی لذت‌ بخش هم هست. با شرکت در کلاس‌های شنا یا رفتن به استخر برای شناکردن می‌توانید اندامی متناسب برای خود بسازید، بدنتان را سالم نگه دارید و با آدم‌های مختلف معاشرت داشته باشید و سرگرم شوید. هر وقت احساس خستگی کردید و نیاز به ریلکس کردن داشتید حتما استخر را مد نظر داشته باشید.

۱۸. دوخت‌ و دوز را امتحان کنید

اگر جز علایق شما محسوب میشود حتماخیاطی  را امتحان کنید .این روزها، با وجود انواع محتوای آموزشی در قالب دوره‌ها و ویدئوهای اینترنتی یا کلاس‌های حضوری و آنلاین یادگیری چیزهای مختلف بسیار آسان شده است. خیاطی‌کردن هم از جمله چیزهایی است که می‌توانید از روش‌های گوناگون یاد بگیرید و خود را سرگرم کنید.

۱۹. بافتنی‌ کردن را یاد بگیرید

سرگرمی زنان خانه دار - بافتنی‌کردن را یاد بگیرید

بافتنی‌کردن هنری است که سرگرمی زنان خانه دار و حتی افراد شاغل بوده و هست. بافتنی‌کردن با کامواهای رنگیِ موردعلاقه‌تان آرامشی لذت‌بخش‌ در اوقات بیکاری برایتان فراهم می‌کند. تجربه‌اش را دارید؟

۲۰. حیوانی خانگی داشته باشید

اگر به حیوانات علاقه دارید و شرایط نگهداری آنها را  نیز بلدید، به آوردن حیوانی خانگی هم فکر کنید. البته یادتان باشد اگرچه حضور حیوانی مانند سگ یا گربه در خانه لذت‌ بخش و سرگرم‌کننده است، مسئولیت‌های فراوانی هم دارد و گاهی از حالت سرگرمی و تفریح به‌شدت خارج می‌شود.پس حتما قبل از انجام این کار تمام جوانبش را در نظر بگیرید.

۲۱. یوگا را یاد بگیرید

یوگا یک ورزش بسیار عالی برای تناسب اندام و تمرینی فکری برای افزایش آرامش و تمرکز است. یوگا کردن را یاد بگیرید. کلاس‌ها و محتواهای آموزشی فراوانی برای این کار وجود دارد. بخشی از روز خود را به یوگا اختصاص بدهید و بعد از مدتی نتایج شگفت‌انگیزِ اثرات مثبت آن را در زندگی خود احساس کنید .

۲۲. کوه‌ نوردی هم جذاب است

کوه نوردی گرچه کار سختی به نظر میرسد اما کافیست آن را امتحان کنید قطعا به آن علاقه مند خواهید شد. کوه نوردی هم ورزشی عالی است و شما را سلامت‌ تر خواهد کرد و هم حس‌ و حالی باورنکردنی دارد که اراده را قوی و تمرکز را بیشتر می‌کند. کوه‌نوردی دسته‌جمعی یا فردی یک سرگرمی برای زنان خانه دار و تمام آدم‌هایی است که قدر طبیعت را می‌دانند.

۲۳. داستان‌ نویسی را تجربه کنید

«نوشتن» کاری تخصصی و حرفه‌ای است؛ اما می‌تواند حکم سرگرمی هم داشته باشد. پس به خود سخت نگیرید قرار نیست یک نویسنده مشهور بین المللی شوید. برای دل خودتان بنویسید. اصول کار را از روی اینترنت یا شرکت در دوره‌های مختلف یاد بگیرید و گاهی برای خودتان بنویسید.

ایده خلاقانه برای چیدمان کتاب‌ها در خانه

این کار به‌شدت لذت‌ بخش است. اگر استعداد داشته باشید، شاید روزی کتاب خودتان را هم به چاپ رساندید. فقط غیرممکن، غیرممکن است، پس حتما دست به کار شوید. اگر هم حرفه‌ای نشدید، هیچ ایرادی ندارد. همین که عادت کنید خاطراتتان را در دفتری زیبا یادداشت کنید، سرگرمی جذابی برایتان رقم می‌خورد.

۲۴. بلاگ‌ نویسی را امتحان کنید

سرگرمی زنان خانه دار - بلاگ‌نویسی را امتحان کنید

این روزها که فضای مجازی به جزئی جدا نشدنی از زندگی ما تبدیل شده ، میتوان از فرصت های سرگرمی موجود در این فضا استفاده کرد. یکی از انواع سرگرمی زنان خانه دار می‌تواند بلاگ‌نویسی باشد. در بسترها و پلت‌فرم‌های مختلف اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی برای خودتان صفحه‌ای درست کنید و در آن بنا به سلیقه و علاقه‌مندی‌هایتان محتوا تولید کنید. سرگرم می‌شوید و در ضمن ، دوستان زیادی هم پیدا خواهید کرد.

۲۵. اوریگامی یاد بگیرید

اوریگامی همان هنر درست‌کردن چیزهای مختلف با کاغذ است. کتاب‌ها و مطالب مختلفی در اینترنت درباره درست‌کردن شکل‌ها و طرح‌های مختلف با کاغذ وجود دارد. با یادگیری آنها خود را در اوقات بیکاری سرگرم خواهید کرد.

۲۶. شمع درست کنید

شمع‌سازی هنر بسیار زیبا و جذابی است. دنیایی از انتخاب در این زمینه وجود دارد. رنگ‌ها و شکل‌های مختلفی از شمع را طراحی کنید و بسازید. کار جذابی خواهد بود و حتی شاید بتوانید با افزایش تولید در این زمینه کسب‌وکاری هم برای خود به راه بیندازید.

۲۷. برنامه‌های مستند تماشا کنید

سرگرمی زنان خانه دار - برنامه‌های مستند تماشا کنید

تماشای مستندها درباره موضوعات مختلف را دست‌کم نگیرید. این کار هم سرگرمتان می‌کند و هم اطلاعات شما را به شدت افزایش می دهد. این روزها در سطح اینترنت و شبکه‌های مختلف مستندهای بسیار جذابی در حیطه‌های گوناگون تولید می‌شود که برخلاف تصور عموم اصلا خسته‌کننده نیستند و راهی برای افزایش دانش، وسعت دید و سرگرمی به‌ شمار می‌روند.مستند مورد علاقه خود را پیدا کنید و به تماشای آن بپردازید.

۲۸. مجموعه‌های تلویزیونی را پیگیری کنید

البته خیلی از خانم های خانه دار علاقه زیادی به دیدن فیلم های تلویزیونی دارند .تماشای فیلم و سریال از بهترین کارهایی است که به‌عنوان سرگرمی زنان خانه دار می‌توانید در برنامه‌تان داشته باشید. این روزها سریال‌ها و فیلم‌های بسیار زیادی در داخل و خارج تولید می‌شوند. از میان آنها به‌سراغ موضوعات موردعلاقه‌تان بروید . همچنین در حین انجام کارهای روزمره میتوانید به تماشای آن ها بپردازید تا کارهای روزمره برایتان یکنواخت نشود.

۲۹. طراحی داخلی را یاد بگیرید

کلاس‌های مختلفی برای آموزش طراحی داخلی وجود دارد. انواع محتوای مکتوب و ویدئویی هم در سطح اینترنت وجود دارد. نکاتی را یاد بگیرید و دست به تغییر طراحی و دکور داخل خانه بزنید. شاید آن‌ قدر در این زمینه حرفه‌ای شدید که پروژه‌هایی از بیرون خانه هم به شما پیشنهاد شود. چرا که نه !

۳۰. به سفر بروید

شما خانه‌دار هستید و شاید فرزند هم دارید؛ هیچ‌ یک از اینها به این معنی نیست که نباید اوقاتی را فقط و فقط به خودتان اختصاص بدهید. برنامه‌های مفرح شخصی مانند سفر به‌تنهایی را در برنامه‌تان داشته باشید و گاهی به دل جاده‌ها بزنید.

۳۱. در کارهای خیریه شرکت کنید

شرکت در امور خیریه و همکاری با خیریه‌ها نیز می‌تواند سرگرمتان کند و برای دیگران هم بسیار مفید باشد. ورود به این زمینه از فعالیت‌ها باعث آشنایی‌تان با آدم‌های مختلف می‌شود و معاشرت‌هایتان را افزایش می‌دهد. احساس خوبی که برایتان به همراه می‌آورد هم وصف‌نشدنی است.

سخن پایانی

در این مطلب با طیف گسترده ای سرگرمی های خانم های خانه دار آشنا شدید. دقت کردید چقدر کارهای متنوع و سرگرم‌کننده‌ای وجود دارد که گاهی از آنها غافل هستیم؟ خانه‌داربودن به این معنا نیست که نباید وقت و زمانی را به‌طور اختصاصی برای خودتان کنار بگذارید. مسئولیت‌های مدیریت خانه گاهی از هر شغل دیگری سخت‌تر است و بنابراین، وجود تفریح و سرگرمی برای تمام افراد خانه‌دار واجب است.

شما هم پیشنهادهایی در این زمینه دارید؟ اگر بخواهید از میان مواردی که گفتیم گزینه‌هایی را انتخاب کنید، به‌سراغ کدام می‌روید؟ در دیدگاه برایمان پیشنهاد و نظرات خود را ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 13 =

دکمه بازگشت به بالا