گل و گیاه

درختچه های آپارتمانی زیبا ؛ معرفی 12 درختچه زیبا و منحصر به فرد

امروزه استفاده از گل و گیاه زینتی و درختچه های آپارتمانی در منازل رواج پیدا کرده است .پژوهش های محققین ثابت کرده است که نگهداری و پرورش گل و گیاه ارتباط مستقیمی با کاهش استرس در افراد دارد همچنین تحقیقاتی که در ناسا صورت گرفته به این نتیجه رسیده اند که بسیاری از گیاهان آپارتمانی خاصیت پاکسازی و تصفیه کنندگی هوا را دارند . در این مطلب تعدادی از درختچه های آپارتمانی زیبا را به شما معرفی و نحوه نگهداری و پرورش آن را به شما آموزش خواهیم داد.

معرفی انواع درختچه های آپارتمانی و زینتی

هنگام خرید درختچه های آپارتمانی باید به سه عامل مهم برای نگهداری از گیاه توجه کرد: نور، آب و دمای مناسب برای رشد و ماندگاری گیاه. بر این اساس، ما بعد از معرفی هریک از درختچه‌ها، درباره این سه عامل هم توضیح خواهیم داد.

۱. انجیر زینتی برگ ویولنی

نام‌ دیگر: فیکوس لیراتا (Ficus lyrata)

انجیر زینتی برگ ویلونی از درختچه های آپارتمانی

گیاه همیشه سبز و زیبای فیکوس لیراتا بومی غرب قاره آفریقا است. این گیاه در مناطق بومی خود میوه هم می دهد و از درختچه های آپارتمانی زیبا محسوب می شود. مکان ایده ال در خانه یا آپارتمان برای نگهداری انجیر زینتی سرویس بهداشتی است (به‌خاطر رطوبتی که دارد)، البته به‌شرط آنکه به‌اندازه کافی روشن باشد. البته در اتاق پذیرایی هم می‌توان از انجیر زینتی برگ ویولنی نگهداری کرد. در این اتاق و اتاق‌های دیگر، باید برای تأمین رطوبت موردنیاز گیاه مرتب روی آن آب اسپری کنید.

انجیر زینتی برگ‌ویولنی یکی از مناسب‌ترین درختچه های زینتی برای حیاط است. می‌توانید انجیر برگ‌ویولنی و دیگر درختچه های زینتی را تابستان‌ها بیرون از خانه و به حیاط و فضای باز ببرید، چون شرایط جوی تابستان برای رشد و دوام بیشتر انواع درختچه های آپارتمانی از جمله انجیر برگ‌ویولنی عالی است.

شرایط مطلوب برای نگهداری گیاه

 • نور: روشن، نور فیلترشده؛
 • آب: باید گیاه را مرتب مرطوب کنید؛
 • دما: ۱۵ ـ ۲۵ درجه سلسیوس (سانتی‌گراد).

۲. درختچه‌های مرکبات آپارتمانی

نام‌ دیگر: خانواده مرکبات

کامکوات یکی از درختچه های زینتی آپارتمانی

شکوفه‌های این نوع درختچه‌ها بسیار زیبا و خوش‌ بو هستند و واقعا ارزش نگهداری دارند؛ اما به همان میزان که زیبا و روح‌ نوازند، نگهداری از آنها هم دشوار است. انواع مرکبات مثل لیمو (لایم کوات ) یا پرتقال ( کامکوات )، در میان درختچه های آپارتمانی بیشتر از همه به مراقبت و توجه نیاز دارند.

خاک درختچه های مرکبات باید مرتب مرطوب و غنی از کود باشد. این درختچه‌های آپارتمانی تقریبا در تمامی طول روز به نور خورشید نیاز دارند.

شرایط مطلوب برای نگهداری گیاه

 • نور: نور کامل در طول روز؛
 • آب: خاک باید مرطوب یا نم‌دار شود نه کاملا خیس؛
 • دما: ۱۰ ـ ۲۵ درجه سلسیوس.

3. فیکوس بنجامین

نام دیگر: انجیر مجنون (Weeping Fig)

انجیر مجنون یا فیکوس بنجامین یکی از درختچه های زینتی آپارتمانی

سرزمين اصلي اين گياه جنگل هاي استوايي قاره ي آسيا خصوصاً هندوستان است . نگهداری از فیکوس بنجامین نسبتا ساده است، به شرط آنکه گیاه در شرایط تنش و استرس قرار نگیرد. برگ‌های این درختچهٔ زینتی به رنگ سبز روشن است و همین ویژگی، ظاهر خوشایند و بسیار زیبایی به این درختچه می‌دهد. در نتیجه، فیکوس بنجامین در میان انواع درختچه های زینتی آپارتمانی، محبوبیت زیادی دارد. بنجامین ابلق ، بنجامین بلک و گل بنجامین آمستل از محبوبترین انواع بنجامین هستند .

بنجامین گیاه حساسی است و ممکن دچار استرس شود . رایج‌ترین مشکلی که هنگام نگهداری از فیکوس بنجامین در منزل پیش می‌آید ریختن برگ‌های درختچه است. برای پیشگیری از این مسئله درختچه را باید در محیطی قرار داد که کاملا نورگیر باشد. نور کافی مهم‌ترین چیزی است که انجیر مجنون برای دوام‌آوردن به آن نیاز دارد. بنجامین از گیاهانی هستند که میزان حذف بالایی در مواد سمی مانند فرمالدهید، بنزن و تری کلرواتیلن از هوای داخلی آلوده را دارند.

انواع گل رونده باغچه‌ای و آپارتمانی؛ معرفی ۲۰ گل مخصوص باغچه و منزل

فقط زمانی به آن آب دهید که سطح خاک خشک شده باشد.

شرایط مطلوب برای نگهداری گیاه

 • نور: نور زیاد غیرمستقیم؛
 • آب: خاک را مرتب نم‌دار و مرطوب کنید، نه کاملا خیس؛
 • دما: ۱۸ ـ ۲۹ درجه سلسیوس.

۴. فیکوس الاستیکا

نام‌‌های دیگر: درختچه لاستیک، درختچه کائوچو، درختچه رابر

فیکوس الاستیکا از انواع درختچه های آپارتمانی زیبا

به‌خاطر برگ‌های بزرگ و براق این گیاه، نام درختچه لاستیک را به آن داده‌اند.به دلیل برگهای واکسی و ظاهر بزرگ آن یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب است. برگ‌های فیکوس الاستیکا سبز پررنگ و بسیار درخشان هستند. با استفاده از رنگ‌های کم‌ رنگ و مات مثل خاکستری روشن در زمینه اتاق می‌توانید بیشترین بهره را از ظاهر این درختچه زیبا ببرید. برگ‌های آن در چنین فضایی جلوه خاصی پیدا خواهند کرد.

این گیاهان میتوانند تا بیش از 30 متر در زیست بوم خود در جنوب شرقی آسیا رشد کنند. به عنوان یک گیاه آپارتمانی ، فیکوس الاستیکا بین 1 تا 3 متر در هر مکانی ارتفاع میگیرد.

مثل بیشتر گل‌ها و گیاه‌های گرمسیری، این نوع درختچه‌ها هم برای دوام‌آوردن و رشد به آب و هوای مرطوب و ملایم، و جریان مناسب هوا (البته نه در حدی که به وزیدن باد منجر شود) نیاز دارند. برای مراقبت بیشتر و بهتر از گیاه می‌توانید ماهی یک بار، با دستمال مرطوب برگ‌های درختچه را یکی‌یکی تمیز کنید.

برای آنکه برگ‌های فیکوس الاستیکا بزرگ‌ترین اندازه ممکن را پیدا کنند، در بازه‌های زمانی که گیاه در فاز رشد فعال است، هر دو هفته یک بار به خاک آن کود دهید.

شرایط مطلوب برای نگهداری گیاه

 • نور: روشن، نور فیلترشده؛
 • آب: خاک را مرتب مرطوب و نم‌دار کنید، نه کاملا خیس؛
 • دما: ۱۰ ـ ۲۶ درجه سلسیوس.

۵. درختچه موز

نام دیگر: Musa spp

درختچه موز یکی از درختچه های زینتی آپارتمانی

اگر ظاهر برگ‌های بزرگ را می پسندید ، حتما درختچه موز را انتخاب کنید. این نوع از درختچه های آپارتمانی برگ‌های بزرگ و زیبایی دارند.

درختچه‌های موز انواع مختلفی دارند: برخی از آنها میوه می‌دهند و برخی خیر.

ازآنجایی‌که قرار است از درختچه های زینتی و آپارتمانی صحبت کنیم، درختچه موزی که تهیه می‌کنید باید از ارقام پاکوتاه (دوارف/ dwarf) آن باشد که بتوان در منزل از آنها نگهداری کرد. این گونه درختچه های موز خیلی بلند نمی‌شوند، برخلاف انواع دیگر که ارتفاعشان به ۳ متر یا حتی بیشتر می‌رسد.

درختچه را در معرض نور فیلترشده کافی قرار دهید و مرتب به خاک آن کود دهید. طولی نمی‌کشد که درختچه کوچکتان برگ‌های زیبایش را به رخ خواهد کشید. فراموش نکنید که این درختچه‌ها به آب چندان زیادی نیاز ندارند.

اگر برگ‌های درختچه موز رو به زردی گذاشتند، به‌دنبال رد و اثر کرم‌های برگ‌خوار باشید که دشمنان قسم‌خورده این درختچه‌ها هستند!

شرایط مطلوب برای نگهداری از گیاه

 • نور: نور کامل در تمامی طول روز؛
 • آب: ۲٫۵ تا ۵ سانتی‌متر آب (از سطح خاک) در هفته؛
 • دما: ۲۳ – ۳۵ درجه سلسیوس.

۶. کاج مُطبق

نام‌ دیگر: Araucaria heterophylla

کاج مطبق از درختچه های آپارتمانی و زینتی

کاج‌های مطبق از انواع درختان زینتی همیشه سبز به شمار می‌روند که توانایی دوام آورد در سرمای زمستان را هم دارند. نگهداری از درختچه های این نوع کاج‌ها کار نسبتا راحتی است. تنها چیزی که باید مراقب آن باشید روند رشد گیاه است.

ارتفاع درختان کاج‌های مطبق، در فضای سبز بیرون از خانه‌ها، می‌تواند تا ۳۰ متر افزایش یابد. در حالت کلی، ارتفاع درختچه های کاج‌های مطبق سالیانه حدود ۶۰ سانتی‌متر بلندتر می‌شود. باید با هرس‌کردن و مراقبت‌های دیگر مطمئن شوید که خیلی بلند نمی‌شود. برخلاف مورد قبل، کاج‌های مطبق انواع پاکوتاه یا دوارف ندارند که ارتفاعشان از حد مشخصی بیشتر نمی‌شود.

درختچه را در معرض نور کافی بگذارید و گاه‌گداری به آن آب دهید. گاهی هم برگ‌های درختچه را با اسپری مرطوب کنید. این درختچه با همین مراقبت‌های جزئی، سال‌ها خوشحال و شاداب خواهد بود.

روش نگهداری و تکثیر گیاه دیفن باخیا

شرایط مطلوب برای نگهداری گیاه

 • نور: نور کامل در تمامی طول روز؛ توان تحمل سایه را دارد؛
 • آب: اجازه دهید خاک خشک شود و بعد آب دهید؛
 • دما: ۱۸ – ۲۱ درجه سلسیوس (در دماهای پایین‌تر دوام می‌آورد، البته اگر بازه زمانی آن کوتاه باشد و خیلی طولانی نشود).

۷. شفلرا

نام‌ دیگر: گل شفلرا، درختچه زینتی چتری، گل چتری، پنجه‌کلاغی

شفلرا یا گل پنجه کلاغی یکی از درختچه های زینتی آپارتمانی

درختچه زینتی چتری برای خانه‌هایی که خیلی نورگیر نیستند انتخاب خوبی است. مثل مورد قبل، انواع چتری یا پنجه‌کلاغی هم از درختان زینتی همیشه سبز به شمار می‌روند و گیاهان مقاومی هستند.

درختچه زینتی چتری به مراقبت آن‌چنانی نیاز ندارد؛ فقط خیلی باید مراقب کرم‌های برگ‌خوار و حشرات موذی دیگر باشید، به‌ویژه وقتی درختچه را بیرون از خانه یا مثلا به فضای سبز داخل حیاط می‌برید. برگ‌های این درختچه‌ها از مکان‌های موردعلاقه حشرات موذی هستند.

خاک گیاه را مرطوب نگه دارید، اما هیچ‌وقت خاک را در آب غوطه‌ور و آن را خیلی خیس نکنید.

شرایط مطلوب برای نگهداری گیاه

 • نور: روشن، نور غیرمستقیم؛
 • آب: در فصل رشد گیاه طی روندی هفتگی و در مواقع دیگر، کمتر؛
 • دما: بالای ۱۵ درجه سلسیوس.

۸. یوکا

نام‌ دیگر: یوکا فیلی (Yucca Elephantipes)

یوکا از انواع درختچه های آپارتمانی و زینتی

یوکا با نام انگلیسی ( Spineless yucca ) و نام علمی ( Yucca elephantipes ) شناخته می‌شود و بومی قسمتهای گرم و خشک قاره آمریکا و جزیره کارائیب است.یوکا یکی دیگر از انواع درختچه های آپارتمانی محبوب و بسیار زیبا است. از درختچه یوکا به‌ویژه می‌توان برای سرزنده‌تر کردن فضای داخلی بهره برد. از لحاظ شکل ظاهری یوکا تنه‌ای نسبتا محکم و برگ‌های نوارمانند، با نوک تیز دارد. برگ‌های گیاه از بالای تنه سر بیرون می‌آورند.

اگر به بحث زیباسازی فضای داخلی و مسائل مرتبط اهمیت می‌دهید، می‌توانید گلدانی بخرید که در آن سه درختچه یوکا، با ارتفاع‌های کوتاه، متوسط و بلند کاشته شده باشند. تضاد میان ارتفاع این سه درختچه ظاهر خاص و زیبایی به گلدان شما می‌دهد.

تا جایی که می‌توانید آن را در معرض نور خورشید قرار دهید. اگر تنه درختچه خیلی بلند شد و رشد کرد، باید آن را کوتاه کنید.

شرایط مطلوب برای نگهداری گیاه

 • نور: نور کامل در تمامی طول روز، نور غیرمستقیم خورشید؛
 • آب: آب‌دهی طی روند منظم، البته به‌شرط آنکه هیچ مشکلی بابت خروج آب اضافی از کف گلدان وجود نداشته باشد؛
 • دما: ۱٫۶ – ۳۵ درجه سلسیوس.

۹. کراسولا

نام‌‌های دیگر: درختچه زینتی یشم، جِید (Jade)، کراسولا اواتا (Crassula ovata)، کراسولا خرفه‌ای

کرسولا یکی از انواع درختچه های آپارتمانی زینتی

گیاهان کراسولا یا یشم جزء گیاهان محبوب برای نگهداری در محیط خانه محسوب می شود و مراقب از این گیاه بسیار راحت می باشد و نگهداری آن در منزل هیچ مشقتی ندارد. کراسولا احتمالا بیشترین ماندگاری را دارد و نگهداری از آن، نسبت به بقیه، راحت‌تر است. گیاه کراسولا انواع مختلفی دارد ولی مهم‌ترین و معروف‌ترین نوع این گیاه در ایران، کراسولا اواتا است که با نام‌های کراسولا خرفه‌ای یا یشم هم شناخته می‌شود.

اگر به ظاهر گیاه توجه کنید، متوجه خواهید شد که برگ‌های آبداری دارد. ساقه گیاه هم همین‌طور است و آب را ذخیره می‌کند. به همین خاطر، زیاد به مراقبت نیاز ندارد. گلدان درختچه را دم پنجره بگذارید و چندهفته یک‌بار به آن آب دهید.

شرایط مطلوب برای نگهداری گیاه

 • نور: در طول روز باید ۴ ساعت یا بیشتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرد؛
 • آب: در فصل‌های بهار و تابستان خاک را نم‌دار نگه دارید و در زمستان ماهی یک بار به آن آب دهید؛
 • دما: ۱۰ – ۲۱ درجه سلسیوس.

۱۰. درخت پول

نام‌ دیگر: پاچیرا آکوئاتیک (Pachira aquatica)

پاچیرا از درختچه های آپارتمانی زینتی

عده‌ ای بر این باورند که پاچیرا گیاه خوش‌ یمنی است و برایشان ثروت و پول می‌آورد. درخت پول یکی از گیاهان بسیار پرطرفدار و سفارش شده در فنگ شویی کشور چین به حساب میاد و انرژی مثبت در محیط خانه به ارمغان میاره.اگر چه این گیاه از آمریکا میاد، اما در حال حاضر در تایوان هم خیلی محبوب و خاصه .

 علت نام‌گذاری درخت پول یا پاچیرا :

روش کاشت و پرورش ریحان در خانه ( گلدان و باغچه )

دلیل نامگذاری این گیاه به نام «درخت پول» مربوط میشه به یک داستان قدیمی و کهنه که در آن، مردی فقیر برای ثروتمند شدن دعا میکنه و در راه، بوته این گیاه عجیب را پیدا کرده، آن را به عنوان نشانه‌ای نیک و مقدس به خانه برده و بعد از مدتی، از فروش گیاهانی که توسط دانه‌های اون گیاه رشد کرده بودن، ثروتمند میشه!

وقتی ساقه‌های گیاه را برای بار اول در گلدان می‌گذارند، از هم جدا هستند؛ اما به‌خاطر انعطاف‌پذیری بالایی که دارند، ساقه‌ها را مثل مو به هم می‌بافند. به‌مرور که گیاه رشد ‌کند، ۳ ساقه بافته‌شده محکم‌تر به‌هم تنیده می‌شوند. علت ظاهر خاص درختچه های پاچیرا همین است.

به این نوع از درختچه های آپارتمانی نباید زیاد آب داد. اگر خاک آن را در آب غوطه‌ور کنید، گیاه پژمرده خواهد شد. اجازه دهید خاک گلدان کاملا خشک شود و بعد به آن به میزان کافی آب دهید. گیاه را در معرض نور روشن فیلترشده قرار دهید.

شرایط مطلوب برای نگهداری گیاه

 • نور: نور روشن فیلتر شده؛
 • آب: قبل از آب‌دادن باید به خاک گلدان اجازه داد تا خشک شود؛
 • دما: ۲ ـ ۳۷ درجه سلسیوس.

۱۱. درختچه نخل بامبو

نام‌های دیگر: نخل شامادورا (Chamaedorea elegans)

درختچه نخل بامبو یکی از درختچه های زینتی آپارتمانی

نخل بامبو از گیاهان بومی مناطق آمریکای مرکزی می باشد. این نخل زیبا دارای ظاهری کاملا ظریف بوده و ارتفاع آن از ۲ متر فراتر نخواهد رفت. لازم است بدانید این گیاه زیبا با توجه به نیازهای کمی که به نور دارد، بسیار مناسب برای آپارتمان ها بوده و زیبایی دو چندانی به آنها خواهد داد. اگر خانه نورگیری ندارید، پیشنهاد می‌کنیم درختچه نخل بامبو را حتما در فهرست داشته باشید. علاوه بر آنکه جان تازه‌ای به دکوراسیون داخلی خانه کم‌نور شما می‌دهد، برای رشد و ماندگاری هم به نور زیادی نیاز ندارد.

درختچه نخل بامبو به آب چندان زیادی نیاز ندارد.

۱۲. دیفن‌باخیا

نام‌ دیگر: سم‌برگ

دیفن باخیا از انواع درختچه های آپارتمانی زینتی

دیفن باخیا حدود ۱۲ گونه مختلف در جهان دارد و از خانواده بزرگ گیاهان اراسه ( Araceae ) است و متعلق به بخش‌های مرکزی و جنوبی قاره آمریکاست.دیفن‌باخیا از دیگر درختچه های آپارتمانی بسیار زیبا و پرطرف‌دار است. به آن سم‌ برگ هم گفته می‌شود، چون شیره برگ‌ها و گیاه سمی است، البته نه در آن حدی که نیازی به احساس خطر باشد؛ فقط باید مراقب باشید شیره گیاه با لب و نقاط حساس دیگر تماس پیدا نکند.

درختچه زینتی دیفن‌باخیا برگ‌های فوق‌العاده بزرگ و زیبایی دارد (سبز پررنگ با لکه‌های سفید و کرمی) و ارتفاع گیاه، اگر از آن خوب مراقبت شود، تا چیزی حدود ۱٫۵ متر بلند می‌شود.

قلمه‌زدن این گیاه و تکثیر آن هم بسیار راحت است: کافی است تکه‌ای ضخیم از ساقه گیاه را جدا کنید و آن را در آب رها کنید تا ریشه بزند؛ سپس ساقه را در خاک مناسب در گلدان بکارید.

دیفن باخیا در دسته گیاهان تصفیه کننده هوا قرار دارد ! این گیاه آلودگی‌های هوا را جذب می‌کند و هوای پاکیزه‌تری را برای محیط خانه و یا منزل شما فراهم می‌کند.

کلام آخر

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده و استفاده لازم را برده باشید . اگر شما هم تجربه یا پیشنهاد خاصی از درختچه های آپارتمانی دارید در قسمت ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا