رژیم و تغذیهعلم و فناوری

خرطوم فیل برای چیست و چه کاربردی دارد؟

ممکن است شما هم جزء افرادی باشید که به حیوان فیل علاقه مند است. این حیوان بامزه دارای خرطوم های بلند می باشد که شبیه به بینی است و از آن برای کارهای زیادی استفاده می کند اما جالب است بدانید که خرطوم فیل دارای ویژگی های اعجاب انگیزی هم هست که شاید تا بحال است آن ها را نه شنیده اید و نه دیده اید. treehugger چند فکت جذاب درباره خرطورم فیل عنوان کرده است که در این بخش گوناگون اِلی خواهید خواند.

عکس خرطوم فیل

چند بخش بدن در یک جا قرار گرفته است

خرطوم هم لب بالا و هم بینی فیل محسوب می شود و دو عدد جریان هوا در آن وجود دارد. نوک خرطوم فیل آفریقایی دو سوراخ دارد، در حالی که خرطوم فیل آسیایی یک سوراخ دارد که باعث میشود از طریق آن بتوانند کار های مختلفی را انجام دهند.

خرطوم دارای ماهیچه است

یک فیل دارای ماهیچه های اصلی در دو طرف می باشد و تقریبا 150 هزار عصب ماهیچه ای به طور کلی دارد. این عصب بسیار قوی است و می تواند درخت را هل دهد و یا یک جسم 317000 کیلویی را بلند کند.

حرکت می کند

خرطوم فیل مانند زبان انسان دارای ماهیچه است. یک ماهیچه بدون استخوان که باعث می شود حرکت خوبی داشته باشد.

حرکت خرطوم فیل ها

دسترسی به مواد غذایی

تصور کنید برای حیوان بزرگی مثل فیل چقدر سخت است که بخواهد بنشیند، آب و غذا بخورد یا گردنش را خم کند و در نتیجه خرطوم فیل، همه این کارها را برای او انجام می دهد و باعث می شود که بتواند تا حد زیادی خم شود، بدون این که چیزی اضافه به آن بچسبد.

خاویار ،طلای دریای خزر ، خواص و فواید

دارای لوله تنفسی

یکی از اعجاب هایی که در مورد خرطوم وجود دارد، این است که دارای یک لوله تنفسی می باشد. زمانی که خرطوم را از داخل آب در می آورد، به راحتی می تواند از طریق آن ها نفس بکشد.

عجایب فیل

دارای حس بویایی

خرطوم فیل دارای میلیون ها سلول دریافت کننده است. بنابراین حساسیت خرطوم فیل از لحاظ بویایی بالاست و باعث می شود که او بوی آب را از چندین متر آن طرف تر احساس کند.

ارتعاش

جدا از حس بویایی، خرطوم فیل به ارتعاش و لرزش حساس است و می تواند خیلی زودتر متوجه طوفان ها و بعضی از حوادث شود.

مکش و نگهداشتن آب

فیل می تواند مکش آب را به خوبی انجام دهد و از طریق همان آب بخورد و خرطوم برایش یک ابزار مناسب برای آب خوردن محسوب می شود. فیل قادر است 10 گالن آب را در دقیقه بالا بکشد و دو گالن آب را در زمان یکسان داخل خرطوم خود نگه دارد.

کاربرد خرطوم فیل

بروز احساسات

خرطوم فیل نه تنها برای تنفس، بویایی، نوشیدن و غذا خوردن استفاده می شود، بلکه اهداف اجتماعی مثل حال و احوال پرسی، برقراری ارتباط، توجه به دیگران را هم از طریق آن انجام می دهد.

رابطه بین یک فیل مادر و فرزندش معمولا از طریق همین خرطوم انجام می شود و آن ها از این طریق، توجه خود را به یکدیگر نشان می دهند. مثلاً خرطوم خود را به دور اعضای بدن یکدیگر می پیچند یا صورت یکدیگر را لمس می کنند و با این کار علاقه خود را به یکدیگر ابراز می کنند.

چه مقدار مصرف چای سبز برای سلامتی مفید است؟‌

عاملی برای راحتی و آرامش

فیل ها تقریباً چهل سال است که مورد مطالعه های بسیار زیادی قرار گرفته اند. مطالعات در مورد فیل ها نشان می دهد زمانی که احساس ناراحتی داشته باشند، از خرطوم شان برای لمس استفاده می کنند و با آن صورت، دهان، گوش و قسمت های دیگر را لمس می کنند. آن ها با استفاده از خرطوم ، یک حس راحتی را در خود ایجاد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا